ورزشکاران بخوانند

 

زمانی که از مکمل‌ها صحبت می‌کنیم، افراد به دودسته تقسیم می‌شوند؛ دسته‌ی اول اکثریت جامعه هستند که به یادِ مولتی‌ویتامین‌های وِل مَن، فارماتون، زینک پلاس، آنتی‌اکسیدان‌ها و قرص جوشان ویتامین سی می‌افتند و دسته‌ی دوم ورزشکارها و بدن‌سازهایی هستند که به ذهنشان سراغ گلوتامین و وِی و آرژنین و کراتین می‌روند..!!

اما سؤال این است که به‌راستی مکمل‌ها برای بدن ضرر دارند یا فایده ؟؟ تقلبی هستند یا اصل؟؟ برای چه افرادی ضروری است و چه افرادی نباید از مکمل‌ها استفاده بکنند؟؟

در رابطه با گروه اول حقیقتاً باید بگویم شواهد و تحقیقاتی وجود دارد که اثبات می‌کند مصرف مکمل مولتی‌ویتامین و آنتی‌اکسیدان‌ها در افرادی که کمبودی ازلحاظ ریزمغذی‌ها در رژیم غذایی نداشته و بدون تجویز پزشک و خودسرانه از مکمل‌های تقویتی استفاده می‌کنند می‌تواند باعث مسمویت خونی، آسیب به کبد و سایر ارگان‌های بدن و افزایش خطر مرگ‌ومیر در این افراد شود؛ یعنی چی؟ یعنی شما باوجود داشتن رژیم غذایی کامل و آزمایش خون متعادل، چون از یکی از دوستان و اقوامتان راجع به سودمند بودن مولتی‌ویتامین لازپن که برای آن پرفایده بوده است شنیده‌اید شما نیز بدون مشورت پزشک و تنها طبق گفته‌ی دیگران از آن مولتی‌ویتامین مصرف می‌کنید؛ و در ادامه دقیقاً به خاطر همین مولتی‌ویتامین خدایی نکرده ۱۵ سال زودتر به دیدار حق‌خواهید رفت؛ یعنی یه پولی دادید که زودتر بمیرید.

 

البته دقت کنید در صورت کمبودی که با تست‌های تشخیصی تأییدشده باشند شاید مصرف مکمل‌ها بهترین راهکار درمان شما باشند در غیر این صورت شدیداً توصیه می‌کنم بابت مکمل‌های ویتامینی و آنتی‌اکسیدانی رایج هزینه‌ای پرداخت نکنید و سلامت خود را درخطر نیندازید.

به‌عنوان آخرین نکته در این خصوص باید بگویم در برخی موارد که بدن شما کمبودی ندارد، مصرف دوز های معمول یا بیشتر از معمول بعضی از مکملِ ویتامین‌ها یا آنتی‌اکسیدان‌ها می‌تواند برای شما سودمند باشد که این تنها در صورت صلاح‌دید رژیم شناس رسمی شما است و پیشنهاد می‌کنم هیچ‌گاه بدون مشورت از افراد متخصص تصمیم‌گیری نکنید.

اما راجع به دوستان ورزشکارم؛ آیا به‌راستی مکمل‌های ورزشی آن‌طور که میگویند ضرر دارد؟ جواب کوتاه و قاطعه، خیر. دقت داشته باشید اکثر مکمل‌های ورزشیِ معمول حتی اگه بیشتر از مقادیرِ معمولی مصرف شوند، عوارضی ندارند و شواهدی مبنی بر عوارض جانبیِ این مکمل‌ها بر کبد و کلیه (که باور عمومی بر این موضوع است) وجود ندارد.

حال به این موضوع می‌پردازیم که مصرف مکمل‌های ورزشی تا چه حدی می‌توانند سودمند باشند؟ در رابطه با مکمل‌های ورزشی تأییدشده باید بگویم مقادیر و زمان‌بندی مؤثر این مکمل‌ها، بسیار از آن چیزی که به شما توصیه می‌شود متفاوت است و اگه مشاور خوبی نداشته باشید، تنها پولتان را به هدر می‌دهید. پس اگه می‌خواهید وِی، گلوتامین، آرژنین و بی سی ای ای بخرید، احتمال سودمند بودنشان برای شما بسیار کم است.

برای نمونه چند تا از مکمل‌های رایج رو موردبررسی قرار می‌دهیم.

مکملِ BCAA؛ شما اگه پروتئین‌های باکیفیت رو به‌اندازه‌ی کافی در رژیمتان داشته باشید، هیچ نیازی به مصرف بیشتر آمینواسیدهای شاخه‌دار (BCAA) ندارید و حتی شواهدی وجود دارد که مصرف این مکمل می‌تواند باعث عوارضی مثل ایجاد مقاومت انسولینی بشود. حتی ممکن است مصرف بیشتر این آمینواسیدها با تأثیراتِ منفی روی خلق‌وخو همراه باشد.

یا مکمل معروف دیگر، آرژنین. تا امروز مطالعات زیادی بی‌اثر بودن مصرف مکمل آرژنین روی ترشح هورمون رشد (و حتی در مطالعه‌ای تأثیر منفی) و سطوح نیتریک اکساید رو نشون داده‌اند. عملاً این مکمل به‌احتمال‌زیاد بی‌اثر و بی‌فایده بوده که توضیح کامل این مبحث، بسیار گسترده است.

حقیقتاً اگر می‌خواهید وِی، گلوتامین، آرژنین و BCAA بخرید، احتمال سودمند بودنشان برای شما بسیار کم و احتمال اینکه شما پولتان را توی چاه بریزید، خیلی زیاد است.

در آخر اینکه در ورزش، متأسفانه به اثربخشی مکمل‌های آنتی‌اکسیدانی، ویتامینی و مواد معدنی کمتر توجه می‌شود که این مکمل‌ها، برخلاف مکمل‌های دسته‌ی قبل، می‌توانند بسیار بیشتر اثربخش باشند. به‌عنوان‌مثال یه مکملِ ویتامین D ارزان‌قیمت در افرادی که دچار کمبود ویتامین D هستند، از هر گلوتامین، آرژنین و پروتئین ِ ویِ دیگری کارآمدتر است. از این دسته، می‌توان به منیزیم، N-استیل سیستئین، امگا ۳ های بر پایه‌ی روغن ماهی و بسیاری از ترکیباتِ دیگر اشاره کرد.

نویسنده: ماهان غلامی

1 thought on “ورزشکاران بخوانند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *