پنیر باعث خنگی می‌شود؟!

شایعات تغذیه‌ای۴
موضوع:پنیر

 

❌ باور نادرست تغذیه‌ای:

از گذشته در بین مردم تصور می‌شد که پنیر باعث خنگی می‌شود. درواقع به دلیل بالا بودن کلسیم در پنیر و برای جذب بهتر کلسیم به میزان فسفر بیشتری نیاز است و همان‌طور که می‌دانید منبع اصلی فسفر مغز انسان است. پس زمانی که ماده‌ی غذایی همچون پنیر که برای تجزیه شدن در بدن نیاز به فسفر دارد وارد بدن می‌شود سوخت‌وساز فسفر بیشتر اتفاق می‌افتد. حال برای اینکه این سوخت فسفر سبب ضعف مغز نشود گردو مکمل خوبی است چراکه گردو منبع خوبی از فسفر و ویتامینD است و نیاز پنیر را برطرف کرده و دیگر نیازی به فسفر مغز نیست.

 

◀️ پاسخ:

پنیر به‌عنوان جزیی از گروه لبنیات، منبع خوبی از پروتئین، کلسیم و فسفر است. درعین‌حال یک ماده خیلی خوب برای تأمین لبنیات موردنیاز بدن است.

 

🔸مناسب‌ترین نسبت میان کلسیم و فسفر مشابه ترکیب شیر مادر یا استخوان‌های بدن است. یعنی به ازای هر ۱۰۰۰ میلی‌گرم کلسیم دریافتی ۴۴۰ میلی‌گرم فسفر باید دریافت شود. جالب است بدانید که چنین نسبت مناسبی در مواد غذایی مثل شیر، پنیر و همچنین لیمو، پرتقال، کلم و گل‌کلم و هویج دیده می‌شود. البته شیر و لبنیات منبع غنی‌تری از کلسیم هستند.

🔸اگر به همراه پنیر هنگام صبحانه یا ناهار و یا شام گردو خورده شود نسبت کلسیم به فسفر بهتر برقرار می‌شود. اما اگر بتوانیم طوری برنامه‌ریزی کنیم و مواد غذایی متنوعی را داشته باشیم که از آن طریق فسفر کافی به بدن برسد، نیازی نیست که حتماً در کنار آن گردو بخوریم.

🔸باید توجه داشت که درگذشته به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی، برخی پنیرها سبب بروز بیماری‌هایی در افراد می‌شد به همین دلیل عده‌ای تصور می‌کردند خوردن پنیر سبب کاهش هوش و به قولی خنگ شدن می‌شود، درحالی‌که این‌طور نیست.

🔸همچنین توجه داشته باشید که پنیر حاوی ماده‌ای به نام تیرامین است، این ماده می‌تواند در صورت عبور از سد خونی مغز وارد مغز شود و کاهش عملکرد ذهنی فرد را در پی داشته باشد، هرچند در عمل باعث کاهش هوش فرد مصرف‌کننده نمی‌شود، چراکه در بدن ما آنزیم خاصی وجود دارد که به‌محض تماس با پنیر آن را تجزیه می‌کند و درصورتی‌که نقصی در عملکرد این آنزیم وجود نداشته باشد و مقادیر پنیری که فرد می‌خورد بیش از ظرفیت خنثی‌سازی این آنزیم نباشد، این آنزیم به‌راحتی می‌تواند از پس مقادیر معمول تیر امین برآید و مانع ورود این ماده به مغز شود .

 

منبع: کانال ترنج شیراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *