روزی‌داری در بیماری‌ها

‍ 🔻روزه داری در بیماری‌ها🔺

✅روزه داری و بایدها و نبایدهای آن و همچنین رژیم خاص هر فرد در افــراد بــیمار بــا توجه به نوع بیماری و میزان توانایی بدن متفاوت است، حتی روزه داری در بعضی از بیماری‌ها از قبیل افراد چاق و بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ مفید است و می‌تواند به بهبود و حتی درمان بیماری کمک کند؛ ولی مبتلایان به بیماری‌های خاص به ویژه افرادی که تحت رژیم‌های درمانی خاص هستند باید نظر پزشک معالج خود را ملاک اصلی قرار داده و ضمن مشاوره با متخصص تغذیه، اقدام به روزه داری نمایند.
✅به طور کلی بیمارانی که برای کنترل بیماری خود مجبور به مصرف منظم دارو در طول روز هستند نباید روزه بگیرند.
✅در افرادی که تب بالای ۵/۳۸ درجه دارند نیز روزه توصیه نمی‌شود.

🔴 دیابت

✅ برخی از بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱ ، دیابت دوران بارداری و دیابت های کنترل نشده روزه داری توصیه نمی‌شود.
✅ روزه داری برای بیماران دیابتی نوع ۲ که بیماری به وسیله رژیم غذایی کنترل می‌شود مفید است و نه تنها بیماری آنان را تشدید نمی‌کند بلکه کاهش وزن را نیز به همراه دارد.
✅ افرادی که برای کنترل دیابت خود از دارو استفاده می‌کنند اگر علائم اُفت قند خون را در طول روز در خود مشاهده کنند، باید فورا روزه خود را بشکنند.
✅بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ به کمک پزشک معالج و یک متخصص تغذیه به شرطی که به سایر بیماری‌ها مبتلا نباشند، به راحتی می‌توانند در روزه بگیرند و از اثرات مفید آن بهره کافی را ببرند.
✅بیماران دیابتی روزه دار باید رژیم غذایی مخصوص خود را در افطار و سحر رعایت کنند و در مصرف شیرینی جات مخصوص این ماه و همچنین مقدار و میزان توصیه شده آن توسط متخصص تغذیه توجه لازم را داشته باشند.
✅ برای کنترل بهتر قند خون توصیه می‌شود این افراد حتی‌الامکان قند خون خود را قبل از سحر و بعد از افطار چک نمایند.
❌مواردی که به روزه داران مبتلا به دیابت توصیه نمی‌شود و یا بهتر است روزه نگیرند:
۱- اگر قند خون قبل از سحر بالاتر از ۳۵۰ میلی گرم بر دسی لیتر باشد.
۲- اگر فرد مبتلا سحری نخورده باشد.
۳- اگر برای کنترل دیابت دارو مصرف می‌شود( قرص و یا تزریق انسولین) و لازم است در طول روز نیز برای کنترل قند خون مصرف شود.
۴- اگر عوارض دیابت نمایانگر شده باشد، یعنی عوارض کلیوی، چشم‌ها و … بهتر است در جهت ممانعت از توسعه عوارض روزه نگیرند و یا با پزشک خود مشورت کنند.


🔴 افراد مبتلا به پر فشاری خون

✅روزه گرفتن برای افراد دارای فشار خون خفیف و متوسط همراه با اضافه وزن ممانعتی ندارد و به کاهش فشار خون این افراد نیز کمک می‌کند اما به منظور دقت در مصرف داروهایشان حتما باید با پزشک معالج خود مشورت کنند؛ بطور مثال مقدار داروهای مدر ( ادرار آور) برای جلوگیری از کم آبی باید کاهش یابد و داروهایی با اثر طولانی‌تر( ایندرال و…) باید یک بار در روز قبل از سحر استفاده شود.
✅از آنجا که تقریبا تمامی داروهای کنترل کننده فشار خون عوارض جانبی دارند،کنترل فشار خون از طریق بهبود بخشیدن به وضع تغذیه‌ای بیمار بیشتر توصیه می‌شود.
✅افراد مبتلا به فشار خون بالا باید دریافت نمک، چربی (و در کشورهای غیر اسلامی الکل) خود را کنترل نموده و از کشیدن سیگار اجتناب نمایند.
✅روزه برای افرادی که فشار خون شدید و یا غیر کنترل شده دارند، توصیه نمی‌شود.


🔴بیماری‌های قلبی_عروقی

✅همانگونه که اشاره شد روزه‌داری و رعایت یک برنامه غذایی صحیح با کاهش عوامل خطرساز مانند کاهش وزن،کاهش سطح چربی خون و نکشیدن سیگار سبب پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی و‌ عروقی می‌شود.اما در مورد کسانی که به بیماریهای قلبی و‌ عروقی مبتلا هستند موضوع متفاوت بوده و حتما باید با پزشک معالج خود مشورت نمایند.
❌در حالت کلی :
✅بیمارانی که دچار گرفتگی رگ‌های قلبی هستند و دارو مصرف می‌کنند، از آنجا که عدم مصرف دارو در زمان مقرر زندگی آنها را به خطر می‌اندازد، نباید روزه بگیرند.
✅ بیمارانی که به منظور کنترل بیماری خود باید بطور منظم دارو مصرف نمایند، نباید روزه بگیرند.
✅ بیماران قلبی باید به تداخلات دارو و غذا نیز توجه نموده و به توصیه‌های پزشک معالج خود دقیقا عمل نمایند.
✅بیماران قلبی که سابقه جراحی دارند با اجازه پزشک معالج منعی برای روزه داری ندارند.

🔴بیماران کلیوی

✅نقش اساسی و مهم کلیه‌ها در بدن تصفیه خون و دفع مواد زاید است.کلیه‌ها این نقش مهم را به کمک جریان خون و آب به انجام می‌دهند. لذا در صورت عدم مصرف آب کافی و مایعات،کلیه‌ها نمی‌توانند وظایف خود را به خوبی انجام دهند.
✅در ایام ماه مبارک، خصوصا در ایام تابستان فرصت کافی برای تامین مایعات بدن وجود ندارد و لذا به منظور پیشگیری از عواقب کم آبی در ماه رمضان که گاهی می‌تواند وخیم و کشنده باشد باید به نکات زیر توجه کنیم:

۱- مصرف کافی آب و مایعات در فاصله افطار تا سحر به منظور کمک کردن به کلیه‌ها برای تصفیه خون از مواد زائد
۲- کنترل نمک دریافتی
۳- افرادی که کلیه‌های سنگ‌ساز دارند(بیش از دو سنگ ادراری طی ۶ ماه) برای روزه داری باید با پزشک معالج خود مشورت کنند.
۴_روزه برای بیماران دیالیزی توصیه نمی‌شود.

🔴سردرد و سردردهای میگرنی

✅سردرد می‌تواند علل متعددی داشته باشد. اما علت اساسی سردردهای مرتبط با روزه داری عموما ناشی از گرسنگی،افت قند خون، از دست دادن آب بدن، استراحت ناکافی و قطع مصرف موادی که وابستگی ایجاد می‌کنند (مانند کافئین و نیکوتین).
✅سردردهای میگرنی نیز در این دوران تشدید می‌شوند ؛چون در ماه مبارک رمضان علائمی مانند سردردهای عصبی،کاهش قند خون و کم آبی باعث افرایش اسیدهای چرب آزاد خون شده و بطور مستقیم اثر شدیدی بر روی آزاد سازی کاته کولامین‌ها در میگرن می‌شود. اما حتی این افراد نیز با راهنمایی پزشک معالج خود و ایجاد تغییرات جزئی در مصرف داروهایشان می‌توانند روزه بگیرند.

❌برای کاهش بروز سردرد توصیه می‌شود :
۱⃣ _آب و مایعات کافی نوشیده شود.(به این منظور مصرف سبزیجات در وعده سحری بسیار توصیه می‌شود)
۲⃣ _عدم قرار گرفتن در معرض نور خورشید و استفاده از عینک و کلاه
۳⃣_عدم انجام فعالیت‌های بدنی و ورزش در معرض نور خورشید
۴⃣ _ترک سیگار قبل از ماه مبارک و یا به حداقل رساندن مصرف آن
۵⃣ _کم کردن مصرف قهوه و چای پررنگ قبل از ماه مبارک
۶⃣ _گاهی مصرف یک قرص مسکن در وعده سحری می‌تواند کمک کننده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *